Безпека у побуті

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Нарешті вдома!”. Повертаючись додому після напруженого робочого дня, ви, напевно, з легкістю вздихаєте – тут ви можете почувати себе спокійно і в безпеці. Це так чи ні? Парадоксально, але в себе вдома деякі люди підлягають серйозній небезпеці, навіть не підозрюючи цього. Особливо тим, у кого маленькі діти треба бути уважним і зробити все, щоб нешасних випадків вдома не було. Особливо багато небезпечних ситуацій складається, коли батьки залишають вдома одну. Частка такого травматизму серед інших особливо висока. Щоб його попередити, дитину потрібно підготувати до такої ситуації.
Батьки повинні чітко виділити предмети домашнього вжитку, які є джерелом потенційної небезпеки для дітей у першу чергу. Це – сірники, газові плити, пічка, електричні прилади, розетки.
Наступна група – це предмети, з якими, в залежності від віку дітей, потрібно навчитися правильно користуватися – голка, ножиці, виделка.
Третя група предметів – це ті, які дорослі повинні берегти в недоступних для дітей місцях (побутова хімія, ліки, спиртні напої, сигарети, харчові кислоти, ріжучо-колючі інструменти).
Діти повинні засвоїти, що предметами першої групи можуть користуватися лише дорослі. Тут, як ніде, доречні прямі заборони, звичайно, доповнені поясненнями, віршиками, прикладами з літературних творів (“Кицькін дім”, “Пожар” С.Маршака).
Користуватися предметами другої групи потрібно спеціально вчити, щоб у дітей з`явилися відповідні навички.
Особливу небезпеку в приміщенні становлять відкриті вікна і балкон. Тому діти не повинні залишатися одні в квартирі з відкритим вікном, балконом, виходити без дорослого на балкон, підходити до розчиненого вікна. Батьки разом з вихователями повинні навчити дітей дошкільного віку поведінці в екстремальних ситуаціях у побуті. Наприклад, уміти користуватися телефоном у випадку пожежі, травми, вміти привернути увагу перехожих і покликати на допомогу при пожежі, проникненні в будинок чужої людини, уміти загасити початок пожежі, накинувши на джерело загорання важку ковдру.
Крім того, діти старшого дошкільного віку повинні знати телефони служб пожеженої безпеки, міліції, швидкої допомоги, служби газу, служби оперативного реагування на надзвичайні ситуації. Вміти користуватися телефоном, знати про недопустимість жартів з телефоном више названих служб, про відповідальність про можливі наслідки.
Діти повинні чітко знати, що в разі небезпеки можна також зателефонувати батькам на роботу, родичам, знайомим, сусідам, а також розуміти поняття “небезпечні місця” і для ігор вибирати саме їх. До всього више сказаного слід додати, що потрібно, щоб дитина вміла і могла відчувати небезпеку, виробила в собі алгоритм правильної поведінки в екстримальній ситуації.

1. Навчайте дитину безпечним  іграм. Не дозволяйте проводити ігри, пов'язані із схованками в шафах та інших предметах   що закриваються, за занавісками та з пересуванням в темряві.
2. Якщо дитина  має  окрему  кімнату, то  всі її речі   повинні знаходитись на висоті піднятої руки, щоб виключити потребу діставати щось з стільця чи табуретки. Над ліжком не повинні висіти ніякі предмети.
3. Лампи  в електроприладах  повинні  бути  повністю  закриті плафонами.
4. Гострі, ріжучі, колючі і крихкі предмети повинні знаходитись в недоступному для дітей місці
5. Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Ліки повинні зберігатися в закритій під ключ шафі.
6. Іграшки не повинні бути небезпечними для дитини (лазерні іграшки, кулькові та водні пістолети). Якщо іграшка розбирається, то складові й частини за розмірами повинні бути такими, що не вміщаються в рот, ніс, вухо. Перевірте   іграшки   на   можливість  розбивання   (уламки можуть поранити дитину).
7.  В іграх з дітьми не використовуйте петарди.

Безпека на кухні
1.Столові прибори для дитини  повинні бути такими,  що не б'ються.
2. Обідній стіл та стілець повинні бути підібрані у відповідності з ростом дитини.
З. Над обіднім столом не повинні висіти полиці або окремі предмети кухонного обладнання.
4. Всі   спеції,   як   сипучі   так   і   рідкі,   повинні   зберігатись   в недоступному для дитини місці.
5. Якщо виникла потреба користуватися виделкою чи ножем, то їжу дитині повинні порізати дорослі.
6. Краї тарілок, чашок та склянок не повинні мати тріщин та щербинок.
7. На   плиті   ручки   сковорідок   і   носик   чайника   потрібно повернути до стіни.
8. Гарячу їжу потрібно розливати лише на столі, а не переносити тарілки з нею з плити до столу.
9. В присутності дитини бажано користуватися горілками газової плити другого ряду.
10. Якщо дитина  не дістає до  крана з  водою, то  вона може користуватись змоченим рушником.
11. Двері кухні з боку коридору повинні закриватись на гачок, розміщений у третій частині зверху.

Безпека у ванній кімнаті
1. Для  дитини   необхідно  мати  дитячі   миючі  засоби.   Миючі засоби,   якими   користуються   дорослі,   є   шкідливими   для дитини і повинні зберігатись в недоступному для неї місці.
2.  Підлогу потрібно покривати не слизьким килимком.
3. Двері ванної кімнати повинні закриватись на гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.
4. Не можна залишати дітей наодинці під час купання.

Безпека на балконі
1. Не можна залишати дітей на балконі.
2. Не можна дозволяти дітям проводити рухливі ігри на балконі.
3. На   балконі   потрібно   закрити   щілини,   через   які   можуть випадати дитячі іграшки.
4. В присутності дітей не можна нахилятись з балкона.
5. Балкон  повинен  закриватись з кімнати  на  гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

Попередження травматизму під час відпочинку
1. Не залишайте дітей без нагляду.
2. Перевірте   обладнання   дитячого   майданчика   на   предмет виявлення травмуючих чинників. Особливо уважно обстежте пісок: в ньому можуть бути скло та гострі металеві предмети.
3. Огляньте територію навколо будинку і  перевірте наявність відкритих підвалів, каналізаційних люків, ям, електрощитів, недобудованих об'єктів, стоянок автотранспорту тощо.