Сексуальне насильство над дітьми – прихована проблема, тому точну кількість потерпілих установити надзвичайно складно. За оціночними даними Ради Європи, кожна п’ята дитина страждає від різних форм сексуального насильства. Часто засоби масової інформації, висвітлюючи історії про дітей, які зазнали насильства, були викрадені чи навіть убиті, описують злочинців як незнайомців. Однак важливо знати, що це нетипові приклади. У восьми випадках із десяти сексуальне насильство над дітьми скоюють добре знайомі дитині люди (за даними NSPCC). Це можуть бути члени сім’ї, друзі, сусіди. Деякі з них обіймають посади, що передбачають постійний контакт з дітьми, інші мають авторитет і користуються довірою й повагою серед дорослих. У випадку, коли агресор – близький родич, дитина може не розповідати про насильство, допоки не стане дорослою. А може не розповісти ніколи.

2015 року Український фонд «Благополуччя дітей» видав посібник зі сценаріями інтерактивних бесід, за допомогою яких навички безпечної поведінки можна в ігровій формі опановувати дітям з 4 років.

Спеціалістами розроблено відеокурс для батьків, які виховують дітей 4 – 9 років. Це своєрідне введення для тих дорослих, які хочуть скористатися сценаріями інтерактивних бесід і самостійно вивчати з дітьми правила безпечної поведінки. З уроків батьки дізнаються, що стоїть за кожним правилом. А також що конкретно треба зробити, аби діти зрозуміли ці правила, запам’ятали їх та були готові застосувати в житті.

Увага! Матеріали відеокурсу призначені лише для дорослих. З дітьми не потрібно розмовляти про сексуальне насильство – з ними варто вивчати п’ять правил безпечної поведінки:

• Тут мене не торкайся!
  • Твоє тіло належить тільки Тобі!
  • Добре зробиш, коли розкажеш про секрети, які Тебе турбують!
  • НІ означає НІ!
  • Ні – Біжи – Розкажи!

Авторка уроків – Олена Нагула, психолог, дитячий психотерапевт, кандидат психологічних наук. Має понад 17 років досвіду психологічної практики з дітьми, є експертом Українського фонду «Благополуччя дітей» щодо попередження насильства над дітьми, співавторка методичних посібників з питань попередження сексуального насильства над дітьми «Навчіть дитину захищатися» та «Формування навичок безпечної поведінки дітей».

Відеокурс створено Українським фондом «Благополуччя дітей» в рамках проекту «Навчання дітей захисту від сексуального насильства» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Ми радимо спочатку переглянути всі шість відеоуроків, а потім вивчати правила з дітьми.

Урок 1. Про сексуальне насильство над дітьми